Daňového přiznání 2011

DaněPodnikání15. prosince 2011

Již za chvíli tu máme konec března a s ním i poslední možné datum na odevzdání daňového přiznání. Nenechávejte vyplnění daňového přiznání 2011 na poslední chvíli a pusťte se do něj nyní. Pokud si nevěříte nebo jej neumíte vyplnit, najděte si účetní. Důležité je vyplnit formulář bez chyby a odevzdat jej včas. Letos se musí odevzdat do 2.4.2012 nebo do 2.7.2012, pokud jej zpracovává daňový poradce. Pokud podáte přiznání později o více než pět pracovních dnů, dostanete pokutu.

Formulář na daňové přiznání

Na vyplnění přiznání si najdeme tiskopis na stránkách Ministerstva financí nebo na jiných stránkách či si pro něj zajdeme na finanční úřad, které se tomu věnují. Tiskopis se jmenuje Přiznání k dani fyzických osob. Vyplníme ho buď na počítači nebo ručně hůlkovým písmem. Velmi podařené jsou interaktivní formuláře, které za vás udělají spoustu práce. Stáhněte si ho zde.

Jak na to

Při vyplňování formuláře dbejte na pokyny a zadávejte do formuláře pravdivé údaje. Všechna políčka jsou označena a jsou v pokynech vysvětlena. Vyplňujte je postupně.
Při odečítání slevy na poplatníka (23 640 Kč), dítě (11 604 Kč), manželku (24 840 Kč),... použijte vždy aktuální částku na rok 2011.

Musím vyplnit daňové přiznání

Každý, kdo má příjmy, musí podávat daňové přiznání za uplynulý rok. Pokud jste zaměstnáni, nemusíte se stresovat, vyplní to za vás účetní ve firmě. Pokud však máte vedlejší příjem nebo jste OSVČ, musíte si vyplnit daňové přiznání sami nebo vám jej vyplní účetní.


Kolik stojí vyplnění daňového přiznání

Pokud si chcete nechat vyplnit přiznání účetním nebo daňovým poradcem, tak cena je různá. Účetní vám ho vyplní od 500 - 2 000 záleží na městě a daňový poradce od 1 000 - 10 000 Kč. V případě, že vám ho vyplní nemusíte se strachovat, že ho máte špatně vyplněné. Navíc daňový poradce za něj ručí. Protože se ale nejedná o nic těžkého, vyplní ho téměř každý správně.

Přiznání k dani fyzických osob odevzdejte na vašem finančním úřadě osobně nebo jej pošlete doporučeným dopisem. Může se posílat nebo odevzdat i černobíle vytisknuté. Pokud vlastníte elektronický podpis nebo datovou stránku, můžete jej odevzdat elektronicky přes Daňový portál.
Nebojte se vyplnění daňového přiznání, doopravdy se jedná o jednoduchou záležitost.

Nezapomeňte uhradit případnou daň, která vám vyšla. Také nezapomeňte, pokud jste OSVČ na hlavní nebo vedlejší činnost, vyplnit tiskopisy pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.