Daňové zvýhodnění na dítě

DávkyČlánky4. ledna 2015

Rok 2015 opět přichází s mnohými změnami a mezi ty nové patří také daňová sleva (daňové zvýhodnění) na dítě. Dosud byla sleva na všechny děti stejná, v novém roce to bude jinak. Rodiny s dětmi si každý měsíc o něco málo polepší.

Na rok 2015 bylo schváleno vyšší daňové zvýhodnění na další děti. Na první dítě zůstává sleva stejná jako v minulém roce a u dalších dětí se to mění. Změna nastává hned 1.1.2015.

Slevy na děti

Každý měsíc je možné si uplatnit slevu na každé dítě v následující částce:

1. dítě - 1 117 Kč měsíčně (13 404 Kč za rok)
2. dítě - 1 317 Kč měsíčně (15 804 Kč za rok)
3. a další dítě - 1 417 Kč měsíčně (17 004 Kč za rok)

Na to, aby se daná sleva na dítě uplatnila, je nutné podepsat Prohlášení poplatníka k dani (tak jako na začátku každého roku nebo při změně) a tam vyplnit, že se jedná o druhé či další dítě. Stejně tak i v případě, pokud si chce jeden i druhý z manželů uplatnit slevu, tak ji oba musejí vyplnit ve formuláři a dále přinést od vždy toho druhého potvrzení od zaměstnavatele, že si uplatňuje slevu pouze na dané dítě.


Na koho se tato sleva vztahuje?

Tato sleva se smí uplatňovat pouze na vyživované děti. Daňové zvýhodnění se uplatňuje buď v zaměstnávání (vyplní se Prohlášení, na jehož základě slevu zaměstnavatel jednou měsíčně uplatní), nebo OSVČ v daňovém přiznání. Osoby samostatně výdělečně činné mohou slevu uplatnit jen v případě, že se rozhodly neuplatňovat paušální výdaje (paušál).

Pokud vyjde, že daňová povinnost je nižší než uvedená sleva na dítě či děti, tak se daný rozdíl vyplatí ke mzdě jako daňový bonus. Bude tak mít vyšší výplatu (bude k ní totiž započítán daňový bonus).

Rodiny, které mají více dětí, si měsíčně polepší rovnou o několik stovek, což může příjemně potěšit. Stát se snaží rodiny s dětmi více podporovat, což jde vidět i v dalších změnách. Podívejte se, jak to vypadá s porodným.