Hypotéka - jak si snadno vybrat

ÚvěryRady20. února 2012

Zorientovat se ve složitém světe hypoték nemusí být vždycky jednoduché. Ze všech stran na nás útočí reklamy a každá bankovní instituce tvrdí, že právě ta jejich akční hypotéka je nejvýhodnější. Chcete-li se v tomto složitém světě alespoň trochu zorientovat, je tento článek přesně to, co hledáte.

Americká hypotéka

Klasickou hypotéku asi netřeba představovat. Poskytuje se výhradně na koupi nemovitosti, kterou se obvykle zároveň i ručí. V praxi to znamená, že vám banka půjčí peníze například na rodinný dům a nechá si na něj zástavní právo – pokud byste tedy najednou nebyli schopni hypotéku splácet, banka by mohla dům prodat a peníze okamžitě získat zpátky.

Existuje však i tzv. americká hypotéka, které není příliš známá. Je totiž poskytována k libovolnému účelu a je pak pouze na vás, co s penězi uděláte. Lze za ně koupit nový automobil, vybavení do domácnosti apod. Podstatné je ovšem to, že u tohoto druhu úvěru nebývají podmínky tak výhodné, jako u standardní hypotéky.


Hypotéka bez doložení příjmu

Pokud budete vyřizovat tento druh půjčky, nebudete muset prokazovat příjem běžným způsobem. Některé banky se spokojí s čestným prohlášením, jiným stačí například dokument prokazující váš majetek. V každém případě je celý proces jednodušší.

Nejlevnější hypotéka

Nikdo jistě nechceme u hypotéky platit zbytečně velké úroky, a proto hledáme tu nejlevnější a nejvýhodnější nabídku. Je však třeba si uvědomit, že úroky nepatří mezi jediné náklady a nízký úrok je často pouze marketingový tah, který přitáhne nové klienty. Hypotéka však přesto výhodná být nemusí.

Ve smlouvě totiž mohou být ukryté různé další poplatky, kterých si na první pohled nevšimnete. Banka vás tímto způsobem může poměrně slušně „napálit“. Řeč je zde zejména o poplatcích za vyřízení úvěru, založení a vedení účtu, předčasné splacení apod. Je tedy nejvýše vhodné se nenechat zbytečně hloupě ošálit.