Víte, jak můžete ušetřit?

RadyČlánky29. březen 2012

Hledáte způsoby, jak byste mohli ušetřit? Nevíte, kde se všudé dá ušetřit? Je důležité chtít a změnit své zažité návyky. Nemůžete ušetřit, když si bude kupovat to a tamto. Zamyslete se nad čím utrácíte a vše si zapište. Dále si promyslete, zda to doopravdy potřebuje nebo to nelze změnit.
Ušetřit se dá, ale musíte chtít. Samo vám se nic nevyřeší.

Bankovní poplatky

Mnoho lidí si neuvědomuje, že i bankovní účet stojí měsíčně paušální poplatek a k tomu se připočítávají další poplatky. Často se jedná o stokoruny měsíčně, které byste mohli ušetřit změnou banky. Existují banky, kde neplatíte žádné nebo téměř žádné poplatky (FIO, mBank). Pokud nyní platíte za svůj účet 200 Kč měsíčně, tak za rok díky změně ušetříte až 2 400 Kč. Nemusíte se bát, že by tyto banky nebyly kvalitní. Všechny vklady u bank jsou ze zákona pojištěny do částky 100 000 EUR.
Pokud váháte nad změnou účtu, tak si založte druhý účet a schválně pozorujte, na kolik vás přijde ten "bez poplatků".

Doprava

Poplatky za jízdné můžete snížit koupí předplacené jízdenky na měsíc či čtvrtletí. Také můžete hledat jiného dopravce.
Pokud jezdíte autem, najděte si někoho (kamaráda, kolegu z práce,…), kdo se bude podílet na benzínu.

Jídlo v restauracích a na ulici

Nemusíte chodit do restaurace, můžete si připravit jídlo doma. Vyjde vás mnohonásobně levněji. Na jídle se dá ušetřit, stačí jen přemýšlet o tom, co budete vařit. Více tipů, jak ušetřit na jídle.

Stejně tak jídla ve fast foodech nebo jídlo typu bagety a obložené housky vás vyjdou zbytečně na hodně peněz. Připravte si takovou svačinku doma a spočítejte si, na kolik vás vyjde.

Nákupy nejen za jídlo

Chodíte každý den do obchodu? Utrácíte tam vždy hodně? Asi je něco špatně. Jste si jistí, že všechno to nakoupené sníte a že všechno doopravdy potřebujete? Asi toho hodně skončí v koši, což je špatně. Nebo se přejídáte k prasknutí. Přestaňte kupovat sladkosti, pochutiny, nápoje, alkohol, cigarety, oblečení a potraviny, které vůbec nepotřebujete.


Platby za mobil

Opravdu je nutné platit za mobil vysoké částky? Podívejte se na vyúčtování, za co nejvíce utrácíte. Je to za volání, internet nebo za SMS? Je doopravdy všechno nutné? Volat můžete přes Skype. Internet v mobilu nemusíte využívat, když platíte doma za připojení k internetu. Využívejte raději psaní mailů místo SMS.
Další možností je zavolat operátorovi na infolinku s tím, že přecházíte k jinému operátorovi. A jako důvod uvedete, že je příliš drahý. Pravděpodobně vám nabídne levnější tarif, když zůstanete u něj.

Kouření a alkohol

Asi nejúsměvnější je, když si někdo stěžuje na to, že nemůže ušetřit žádné peníze a že mu to nijak nevychází, ale v hospodě je dvakrát týdně nebo týdně vykouří pár krabiček cigaret. Zkuste s tím přestat nejenže ušetříte, ale také vám za to poděkuje vaše zdraví.

Kino, diskotéky a jiné

Pokud chcete šetřit, tak odložte návštěvy do kina, divadla či na výstavy na jindy. Také nechoďte na diskotéky a různé party, tak tam také utratíte za vstupné, jídlo a alkohol.

Domácnost

I v domácnosti můžete ušetřit za energii, vodu či plyn. Podívejte se i na další tipy, jak ušetřit v domácnosti. Určitě i u vás naleznete mnoho způsobů, jak to lze.

Staré a nadbytečné smlouvy

Podívejte se, za co všechno platíte kvůli různým smlouvám. Je opravdu nutné mít pojištěný byt na 500 000 Kč, i když tam máte majetek za 200 000? Opravdu je nutné platit dvě úrazová pojištění, když se vám proplatí jen jedno? A tak se dá pokračovat… Navíc některé smlouvy je třeba čas od času aktualizovat, protože pojištění domácnosti, které bylo uzavřené před deseti lety, je nyní již zastaralé a na mnoho věcí se nedá uplatnit.

Takže se přestaňte vymlouvat, že ušetřit nelze. Lze, ale musíte se snažit. Začněte zapisováním každé koruny do deníku a vše si průběžně sčítejte. Budete se divit, jak rychle mizí peníze za zbytečnosti.