Katastr nemovitostí - nahlížení online

RadyČlánky3. března 2012

Katastr nemovitostí nahlížení online je velmi oblíbený. Můžete tam najít všechno, co vás zajímá o nemovitostech. V případě, že potřebujete zjistit informace o konkrétní stavbě či parcele, budete muset nahlédnout do katastru nemovitostí, což je jakási databáze spravovaná ČÚZK – tedy Českým úřadem zeměměřičským a katastrálním. Zatímco dříve bylo možné tyto informace získat pouze osobní návštěvou patřičného úřadu, dnes již máme možnost nahlížet do katastru nemovitostí i online. Všechny potřebné údaje tak lze získat z pohodlí domova.

Webová aplikace, která tuto funkčnost poskytuje, se nachází na adrese http://nahlizenidokn.cuzk.cz/. Ta je komukoliv volně přístupná bez registrace a jakýchkoliv poplatků.
Hned na titulní straně se nachází rozcestník. Můžeme vyhledávat parcely, stavby, jednotky, řízení a k dispozici je dokonce i mapa. Ovládání je naštěstí velice jednoduché a zvládne ho tedy každý.


Katastrální mapa

Potřebujeme-li vyhledávat v katastrální mapě, stačí kliknout na odkaz Zobrazení mapy. V patřičném formuláři pak stačí vyplnit obec (například Praha) a katastrální území (třeba Nové Město). Během psaní se vám objeví „našeptávač“, který vám dává na výběr ze všech dostupných možností. Po vyplnění všech potřebných údajů se již zobrazí mapa, s kterou můžete pracovat podobně jako třeba s tou od Seznamu. Kolečkem lze výřez přiblížit nebo oddálit a stisknutím levého tlačítka myši se lze po mapě pohybovat. Pokud dostatečně zazoomujete, uvidíte popisná čísla daných budov.

Vyhledání stavby

Pro vyhledání konkrétní budovy potřebujete znát právě její popisné či evidenční číslo (případně jiný údaj). Celý proces je opět jednoduchý – stačí vyplnit jméno obce, upřesnit její část, zvolit typ stavby a vyplnit zmiňované popisné číslo budovy (resp. jeho ekvivalent). Po vyplnění všech údajů se zobrazí přehledný výpis, který obsahuje informace o způsobu využívání, čísle parcely, způsobu ochrany budovy (tedy například to, že se nachází v památkově chráněném území) a také se zobrazí úplný seznam vlastníků.
Možnosti využití online katastru nemovitostí jsou ještě širší, nicméně tyto funkce jsou pravděpodobně ty nejdůležitější.