Kurzy měn

RadyČlánky6. února 2012

Kdysi, když ještě neexistovaly peníze, měnilo se za výrobky či za zvířata podle toho, jak byla daná věc ceněna. Měnily se kamínky, pazourky, zbraně, krávy, obilí,... Poté byly raženy mince z kovů. V 17. století byly ve Francii poprvé vydány papírové peníze. Nyní jsou důležité pouze peníze. Peníze vydávají centrální banky státu, kdy každý stát má vlastní měnu. Hodnota peněz je určena měnovými kurzy, které se neustále mění dle různých kritérií.

Aktuální kurzy měn

Chcete vědět, jaké jsou aktuální kurzy měn? Podívejte se na denně aktualizované kurzy měn ČNB. Podívejte se také na grafy nejrůznějších měn až na několik let zpátky tak, abyste byli vždy v obraze, jak to vypadalo s danou měnou před pár týdny, měsíci či lety. Kurzy měn jsou velmi důležité, pokud potřebujete koupit nebo prodat nějakou měnu nebo chcete sledovat situaci na trhu. Obzvláště v době, kdy měna tak moc kolísá.


Změna kurzu měny je dána na poptávce a nabídce po dané měně, která je určena finanční situací země. Měna může posilovat, oslabovat nebo zůstávat stejná. To vše se pak odráží dál na ekonomické situaci země a na jejím dovozu a vývozu. Cena dovozu a vývozu je buď příznivější, nebo horší dle klesání k druhé měně. Také se výrobky importované stávají levnější nebo dražší a stejně tak to platí i pro výrobky exportované.

Kurzy měn online

Kurzy měn jsou aktualizovány vždy v 15:00 v pracovní den dle aktuálního kurzu ČNB. Kurzy exotických měn jednou měsíčně. Kromě současných informací se můžete podívat na historii kurzu až do mnoha let zpět. Kurzy měn jsou vždy online na webu ČNB.