Mám dluhy, jsem zadlužený

RadyPůjčky4. prosince 2011

Možná jste ocitli ve svízelné situaci, že máte dluhy a nevíte, co s tím. Nejhorší, co můžete udělat, je řešit dluhy a půjčky dalšími půjčkami. Nikdy se z kolotoče dluhů nevyhrabete. Můžete přemýšlet o konsolidaci úvěrů. Všechny úvěry budete platit pomoci jednoho velkého úvěru.

V prvním případě byste se měli zamyslet, proč vám dluhy vznikají. Utrácíte za dovolenou, oblečení, kosmetiku a další různé věci, které k životu nepotřebujete? Zlepšujete si ego a pověst před známými tím, že se zbytečně zadlužujete? Opravdu je nutné kupovat dětem dárky, abyste tím schovali, že jste na to finančně špatně? Chcete mít na krku exekuci?
Jediná rada je, neutrácejte za zbytečnosti, známí vám za to nestojí a děti přežijí to, že nedostanou dárek za pár tisíc.

Najděte si druhou práci

Pokud potřebujete více peněz, zkuste změnit práci nebo si raději najděte druhou práci nebo brigádu. Peníze na ulici nenajdete, musíte je pouze vydělat.
K tomu začněte co nejvíce šetřit, ať se můžete co nejdříve vyhrabat z dluhů. Nezapomeňte, že důležité je chtít, a nevymlouvat se, že to nejde.


Začněte šetřit

Začněte šetřit. Podívejte se a sepište si všechny výdaje, které nyní máte.
Opravdu všechno z nich nutně k životu potřebujete?
Musíte kouřit a pít alkohol?
Je nutná kabelová televize s x programy?
Je nutný internet s nejdražším tarifem?
Opravdu musíte jezdit někam autem, i když je to místo vzdálené tři kilometry?
Musíte opravdu v obchodě tolik utrácet?
Musíte pořád ukazovat známým, že na to máte, i když ve skutečnosti ne?
A tak dále... určitě najdete mnoho podobných zbytečných výdajů.

Pokud nevíte, za co pořád utrácíte peníze, zapisujte si každý výdej a v průběhu měsíce si vše sčítejte. Budete se divit, kde všude ty peníze mizí.

Pokud chcete šetřit na jídle, zkuste vařit levnější a přesto dobrá jídla typu rizoto, guláš, špagety, těstoviny s omáčkou. Nejlépe je vařit na dva dny a do obchodu chodit s přesným seznamem dvakrát týdně.

Pokud jsou vaše dluhy vysoké a nevíte si rady, co byste měli dělat, podívejte se na stránky www.obcanskeporadny.cz.