Regulační poplatky jsou zrušeny až na platbu za pohotovost

ČlánkyPoplatky9. ledna 2015

Když v roce 2008 byly zavedeny regulační poplatky, objevily se nejen souhlasné reakce, ale i ty nesouhlasné. Souhlasné z důvodů, že lidé nebude chodit k lékaři pro obyčejný Paralen nebo si popovídat, ale také bude víc peněz na léčbu. A nesouhlasné proto, že platit poplatky bude finančně náročné a též si přece každý platí nebo celý život platil zdravotní pojištění, tak proč platit zase něco navíc. To se ale teď mění a něco málo ušetříte.

Od 1.1.2015 se můžete těšit na mnoho změn, které zajisté potěší vaši peněženku.

Nakonec se regulační poplatky za návštěvu lékaře zrušily, stejně jako se minulý rok zrušily poplatky za pobyt v nemocnici. Nakolik se jedná o chytré rozhodnutí, ukáže pouze čas. Ale již teď někteří politici tato zrušení označují za chybu, protože ve zdravotnictví tyto peníze budou chybět.

Regulační poplatky za návštěvu lékaře

Poplatek ve výši 30 Kč se platil za návštěvu lékaře, který provedl klinické vyšetření, platil se jak u praktického lékaře, gynekologa a stomatologa (zubaře), tak i u specialisty. Až na výjimky (preventivní vyšetření, předepsání receptu atd.) se neplatil a také jej neplatily určité skupiny lidí, pro které se také pravidla mění (více informací naleznete níže). Nyní jsou poplatky u lékaře zrušeny.

Co se vlastně za poplatky platí?

Od letoška se regulační poplatek platí pouze za využití lékařské pohotovosti a pohotovosti u stomatologa. Částka zůstává na 90 Kč. Pokud by následovala hospitalizace, tak se poplatek neplatí. Do ochranného limitu (5 000 Kč u dospělých, 2 500 Kč u dětí a seniorů) se poplatky za pohotovost nezapočítávají.


Poplatky za pobyt v nemocnici

Poplatky za pobyt v nemocnici a také za pobyt lázních, psychiatrické léčebně nebo léčebně dlouhodobě nemocných byly zrušeny počátkem roku 2014 na základě rozhodnutí Ústavního soudu. Předtím se za každou noc muselo zaplatit 100 Kč. Tento regulační poplatek byl zaveden v lednu 2008 a zrušen o šest let později.

Shrnutí poplatků v kostce pro rok 2015

Na přehlednější informace se podívejte do následující tabulky, ať přesně víte, jak se platí letos poplatek.

PoplatekRok 2008Rok 2015
v ambulanci30 Kčneplatí se
za recept30 Kčneplatí se
za hospitalizaci100 Kčneplatí se
za pohotovost90 Kč90 Kč

Kdo nemusí regulační poplatky platit?

U těch, kteří je nemusí platit, se také udělaly mírné změny. Nehradí je:
- ten, kdo pobírá dávku v hmotné nouzi a prokáže se potvrzením, které nesmí být starší než jeden měsíc,
- ten, komu jsou poskytovány pobytové sociální služby v domovech pro osoby se zdravotním postižením, domovech pro seniory atd., pokud má nízký nebo žádný příjem, opět je nutné potvrzení,
- ten, kdo je umístěn v dětských domovech pro děti do 3 let, ve školských zařízeních ústavní nebo ochranné výchovy nebo je umístěn k výkonu ústavní výchovy v domovech pro osoby se zdravotním postižením atd.

Už není nutné před každou návštěvou doktora hledat pár drobných na zaplacení poplatku. Už je to opět stejné jako předtím.